samochód

Różnice w ogumieniu

Przyczepność samochodu w dużej mierze zależy od zastosowania odpowiedniego ogumienia, wiadomo przecież, że stare i zużyte ogumienie, tak zwane łyse bieżniki nie są dobrym rozwiązaniem na żadną porę roku. Dobre są jedynie w niektórych zupełnie wyjątkowych sytuacjach, dobre są w wyścigach Formuły 1, gdzie stosuje się właśnie zupełnie pozbawione bieżnika ogumienie wykonane z najlepszych mieszanek. Jednakże w praktyce drogowej z pewnością takie łyse opony się nie sprawdzają i stanowią duże zagrożenie dla użytkowników dróg i autostrad, dlatego zawsze trzeba pamiętać o zmianie opon na nowe z biegiem lat i przejechanych kilometrów. Ale nie tylko to się liczy, bardzo ważne jest także pamiętanie o sezonowych wymianach ogumienia, nie warto jeździć na oponach, które niejednokrotnie zwane są całorocznymi, czy uniwersalnymi, nie warto, ponieważ nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie.

 

Opony uniwersalne z założenia mają sobie radzić w każdych warunkach pogodowych a dziś wiadomo, że nie jest to możliwe, że potrzebne są w ciągu roku przynajmniej dwa komplety opon. Potrzebne są opony zimowe, miękkie, powodujące znaczniejsze zużycie paliwa podczas zimowych okresów, jednakże zapewniające niezłą przyczepność na drodze w mroźne dni i noce, potrzebne są również odpowiednie opony letnie, twardsze, pozwalające na dynamiczniejszą jazdę, posiadające specjalny układ bieżnika, który szybko w razie potrzeby odprowadza wodę.

 

Tylko wtedy można liczyć na w miarę bezpieczną jazdę, tylko wówczas możemy prowadzić samochód stabilnie i bez obawy, że koła stracą przyczepność przy najbliższym zakręcie. Opony zimowe i ogumienie na lato to propozycja dla wszystkich kierowców, którzy cenią komfort i wygodę podróżowania, dla kierowców dla których priorytetem jest bezpieczna jazda. W Internecie nie brak szerokiego wyboru opon samochodowych do wszelkich typów, marek i modeli pojazdów osobowych, dostawczych, ciężarowych, terenowych, miejskich, bez wychodzenia z domu można szybko zapoznać się z ofertą sklepów i producentów.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *