samochód

Opony zimowe na polskie drogi

Zimy w Polsce mają to do siebie, że czasami zaskakują drogowców, co roku przecież słyszy się, że nasi drogowcy nie byli przygotowani na tak wielką i nagłą falę przymrozków i opadów śniegu. To że nasi drogowcy regularnie są zaskakiwani, nie znaczy, że kierowcy nie mogą się odpowiednio przygotować do zimy, każdy przezorny jest, jak się zwykło mawiać, ubezpieczony, zatem nie warto ryzykować i czekać, aż uniwersalne ogumienie w naszym aucie zacznie powodować, że żaden zakręt nie jest bezpieczny, że śliska nawierzchnia wiązać się będzie z niekontrolowanymi poślizgami. Zimą, jak wiadomo, nie jest trudno o taki poślizg, nie jest przecież zimową porą ciężko o drobne stłuczki, nie są rzadkością wypadki drogowe.

 

Znamienne, że zimą dochodzi raczej w większej mierze do w miarę drobnych kolizji, kierowcy zazwyczaj nie rozwijają podczas mrozów i oblodzonej nawierzchni zbyt wielkich prędkości, ale nader często dochodzi do drobnych wypadków, zarysowań, potłuczeń karoserii. Bardzo często przyczyną jest tutaj nieuwaga kierowców, niekiedy brak umiejętności poruszania się po oblodzonych drogach, nie ma testów i badań, które jednoznacznie wykazałyby, że kierowcy z samochodami z uniwersalnym ogumieniem częściej padają ofiarą tego typu kolizji, nie mniej jednak zawsze przydają się zimą dobre, sprawdzone w wielu testach drogowych, opony zimowe.

 

Pewnie, że opony zimowe same w sobie nie zapewnią nikomu bezpieczeństwa na drodze, jednakże niemniej pewne jest to, że na zimówkach samochód zachowuje się stabilniej, pewniej i po prostu bezpieczniej. Krótsza jest droga hamowania, pewniejsze właściwości jezdna, o niebo lepsza niż w przypadku uniwersalnego ogumienia przyczepność na oblodzonej nawierzchni. Ryzyko kolizji istnieje zawsze, jednak skoro można je w znacznym stopniu zminimalizować, z pewnością nie zaszkodzi zainwestować w dobre ogumienie zimowe. Zima może się wówczas nie taką straszną okazać jak ją malują w mediach, gdzie drogowcy głowią się, co tu zrobić, by w przyszłym roku zaskoczyć zimę.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *