samochód

Ogumienie na sezon

Określenie ogumienie sezonowe nie odnosi się oczywiście do opon, które służyć mają przez jednej sezon, opony sezonowe nie są bynajmniej jednorazowe, wręcz przeciwnie, kierowca który ma przez rok do dyspozycji dwa komplety ogumienia będzie mógł z nich, co zrozumiałe przecież, korzystać dłużej, niż kierowca, który jeździ przez cały rok na jednym komplecie opon. Jakie zatem korzyści oprócz tego ma kierowca, który zdecyduje, że zimą i jesienią będzie zakładał do swojego auta opony zimowe, natomiast cieplejszą porą opony letnie, wiedzą wszyscy właściciele pojazdów z sezonowym ogumieniem.

 

Wiedzą, że latem, gdy temperatury są nieraz znaczne, często mamy do czynienia z okresami deszczowymi lepiej się samochód po prostu prowadzi. Zimą zaś, opony zimowe mają całkiem niezłą przyczepność, stwarzają kierowcy poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Jednakże komfort nie jest tutaj najistotniejszy, nie jest także najistotniejsze zużycie paliwa, które zimą znacznie rośnie. Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo na drodze kierowców i pasażerów, chodzi o to, aby samochód zawsze był sterowny i do opanowania. Pewnie, że nic nie zastąpi rozważnej, bezpiecznej jazdy, nic nie zastąpi zdrowo i trzeźwo myślącego człowieka, który wie, że po śliskiej nawierzchni nie ma mowy o dużych prędkościach, że podczas deszczu należy zachować szczególną ostrożność, by nie spowodować na drodze zagrożenia utraty zdrowia i życia sobie i innym użytkownikom tras.

 

Ale z pewnością można mieć do czynienia i z takimi sytuacjami, które wyglądałyby całkiem inaczej, gdyby kierowca w swoim pojeździe miał odpowiednie ogumienie. Nie ma się co oszukiwać, letnie i zimowe ogumienie to o wiele krótsza droga hamowania, to lepsze właściwości jezdne, pewniejsze zachowanie się samochodu w zakrętach i podczas jazdy na wprost. Potwierdzają taki stan rzeczy liczne fachowe testy przeprowadzane w różnych warunkach pogodowych, z których to badań wynika, że sezonowe opony radzą sobie znacznie lepiej na drodze, niż całoroczne, coraz zresztą mniej już popularne, opony.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *