samochód

Odpowiednie opony w samochodzie

Samochód jest niezwykle przydatnym wynalazkiem, z pewnością motoryzacja zrewolucjonizowała świat, zmieniła bieg wydarzeń historycznych. Mało kto w cywilizowanych dziś krajach wyobraża sobie życie codzienne bez samochodów. Niestety jak wiadomo samochody to nie tylko komfort podróżowania, nie tylko sprawne poruszanie się po drogach z jednego punktu do drugiego, samochody to także, jak wiemy, wielkie zagrożenie. Producenci motoryzacyjni dwoją się i troją, żeby zapewnić kierowcom i pasażerom maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy, powstają coraz to bardziej zaawansowane technologicznie poduszki powietrzne, boczne kurtyny, pojazdy mają coraz to efektywniej działające hamulce ze specjalnymi wspomagaczami, mają coraz lepsze, bardziej precyzyjne układy kierownicze, auta posiadają liczne elektroniczne podzespoły jak ABS, wspomaganie układu kierowniczego.

 

Jednakże zapomina się czasem o elementarnych składnikach bezpiecznego pojazdu. Nie od dziś wiadomo, że bardzo ważna jest podczas jazdy odpowiednio krótka droga hamowania, z pewnością praw fizyki się, przynajmniej w najbliższym czasie, nie przeskoczy, ale wiadomo także, że im krótsza droga hamowania tym dla kierowcy i innych użytkowników dróg lepiej. Za drogę hamowania odpowiada kilka czynników, po pierwsze zatem indywidualne umiejętności kierowcy, który będzie potrafił bądź też nie wykorzystać możliwości samochodu. Te możliwości z kolei w dużej mierze zależą od warunków panujących na drodze, a te nie zawsze są idealne, nie zawsze są po prostu bezpieczne dla kierowcy.

 

Czasem mamy bowiem do czynienia z deszczem, nieraz ze śniegiem, czasem z wielkimi upałami, niekiedy z mrozami, które trwają kilka tygodni. Dlatego nasi użytkownicy dróg, nie zawsze najlepszych, wiedzą dziś doskonale, że odpowiednie opony sezonowe, opony letnie i opony zimowe są w stanie bardzo pomóc w bezpiecznym prowadzeniu pojazdu. Nic oczywiście nie zastąpi zdrowego rozsądku i umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach na drodze, jednakże znacznie można ryzyko nieprzyjemnych zdarzeń podczas jazdy zminimalizować, a skoro taka możliwość się współczesnemu kierowcy rysuje, to nie ma powodów, by z tej szansy nie skorzystać.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *