samochód

Jaki model opon wybrać?

Klimat i pogoda ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze, nie da się bowiem jak niedźwiedzie przespać zimowej pory, nie wyruszając nigdzie samochodem, nie da się czasem zostawić auta przy ulewach deszczu, trzeba sobie radzić jak można, trzeba zachować odpowiednią prędkość na drodze, prędkość, która będzie, jak to się mówi, dostosowana do warunków panujących na drodze. Oczywiście nie brak na naszych drogach szaleńców, którzy za nic mają warunki pogodowe, nie brak szaleńców, którzy ciesząc się z pięknej pogody i suchej nawierzchni postanawiają na niektórych odcinkach dróg wypróbować możliwości swojego samochodu.

 

Policja robi co może, by piratów drogowych łapać i karać, jednakże wypadki i kolizje drogowe często wynikają z całkiem innych problemów. Problemem takim może się przykładowo rzecz ujmując okazać zły stan techniczny samochodu, kiepskie umiejętności kierowcy, czasem zły stan nawierzchni i wiele innych, częstokroć losowych i zupełnie nieprzewidywalnych czynników. Mało się natomiast stosunkowo mówi o bezpieczeństwie, które zapewnia użycie odpowiedniego ogumienia. Nie można bowiem mówić o bezpieczeństwie na drodze, nie uwzględniając przy tym odpowiedniego do pory roku ogumienia samochodowego.

 

Warto zatem przy każdej okazji przypominać, edukować kierowców, że nowe, dobrej jakości opony zimowe będą pomocne na oblodzonych nawierzchniach, że pomogą zachować kierunek jazdy samochodu w ryzach, warto także przypominać, że opony letnie powinny być stosowane wiosną i latem, gdy mamy do czynienia ze stosunkowo wysokimi temperaturami i znacznymi okresami opadami atmosferycznymi. Warto zaznaczać, że ogumienie całoroczne, czasem zwane także uniwersalnym nie zapewnia takiego bezpieczeństwa podczas jazdy pojazdem jak ogumienie sezonowe. Jeśli kierowcy wezmą sobie takie dobre rady do serca, a trzeba przyznać, że coraz więcej kierowców rzeczywiście zmienia ogumienie, być może można będzie liczyć na nieco mniej przerażające statystyki kolizji, stłuczek i groźnych nieraz wypadków na polskich drogach.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *