samochód

Cechy i specyfika ogumienia

Powszechnie uważa się, że opona jest produktem złożonym, co oznacza, że jest  złożeniem materiałów które posiadają bardzo różne  właściwościach, techniczne i mechaniczne,  a ich konfekcjonowanie wymaga dużej precyzji. Wśród opon można więc wymienić opony letnie, opony zimowe i opony całoroczne. Opony składają się wiec z następujących elementów, takich jak: Warstwy kauczuku syntetycznego, który jest bardzo szczelny i wytrzymałe utrzymuje w jej wnętrzu powietrze. Ta niezwykle ważna warstwa ta znajdzie się wewnątrz opony i w dużej mierze spełnia rolę dętki.

 

Opony letnie i zimowe zbudowane są także z warstwy szkieletu. Jest on więc złożony z cienkich drutów tkanin i materiałów, które  ułożone są  w proste łuki i zostały sklejone wytrzymałym kauczukiem. Są one kluczowym elementem opony, gdyż dają jej wytrzymałość na ciśnienie. Znajduje się tu więc około tysiąc czterdzieści drutów, a każdy z nich może utrzymać masę piętnastu kilogramów. Opony letnie i zimowe zawierają też wypełnienie niższe, którego rolą jest przenoszenie momentu obrotowego silnika, a także niezwykle ważne hamowania z felgi w kierunku powierzchni styku  i podłoża. Opony na feldze mogą utrzymywać tysiąc osiemset kilogramów, i nie występuje tu ryzyko zerwania.

 

Opony zimowe i letnie wyposażone są także w obejmy, których zadanie polega na zaciśnięciu opony na feldze. Powierzchnie boczne każdej opony wykonane są z miękkiej gumy, która zabezpiecza oponę przed uderzeniami, które chronią szkielet przed uderzeniami, kiedy na przykład samochód wjedzie na krawężnik, bądź inną przeszkodę.  Znajduje się tu też twarda guma, która dodatkowo działa i chroni miękką powierzchnię. Ważnym elementem w budowie opony jest powierzchnia jezdna, która jest ułożona na warstwach szczytowych. Jest to cześć opony, na której został umieszczony bieżnik, który jest w nieustannym kontakcie z drogą i jej nawierzchnią.  Musi więc on cechować się świetna przyczepnością do podłoża a  także wytrzymywać duże obciążenia, które działają na samochód.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *