samochód

Budowa i cechy opon

Współczesna opona samochodowa coraz bardziej odbiega już swym wyglądem i właściwościami od opon stosowanych przed laty. Kiedyś nikt nie przejmował się lamelowaniem opony, układem rowków, kształtem bieżnika, nie zawsze zdawano sobie sprawę, że opona ma być bezpieczna i sprawiać, by samochód zachowywał się na drodze pewnie, bezpiecznie. Dzisiaj wiadomo, że za bezpieczeństwo kierowców i pasażerów w dużej mierze odpowiada właśnie odpowiednia opona, dobre ogumienia, które będzie przystosowane do określonych warunków klimatycznych, odpowiednich warunków panujących na drodze.

 

Zależy producentom ogumienia samochodowego, żeby wytwarzać coraz bezpieczniejsze, coraz lepsze opony, klientom zaś zależy na tym, by ich podróż przebiegała bezstresowo. Nie zawsze jest to możliwe, ale można ryzyko znacznie już dzisiaj zminimalizować, można bowiem kupić sobie odpowiednie opony zimowe, które być może pozwolą kierowcy wyjść z niejednej podbramkowej na drodze sytuacji. Można także sobie nabyć nowoczesne opony letnie, które będą odporne na zjawiska poślizgu podczas mokrej nawierzchni, kiedy to może niejednokrotnie dojść do sytuacji, podczas której koła tracą, nawet na moment, ale być może przełomowy, decydujący moment kontakt z nawierzchnią.

 

Niebezpieczeństwo jest wtedy znaczne, ale nowoczesne opony letnie radzą sobie wtedy doskonale i, jeśli kierowca będzie pamiętał, że on sam ostatecznie odpowiada za bezpieczeństwo na drodze, znaczne szanse są na dojechanie do miejsca docelowego bez niepotrzebnych, przykrych niespodzianek. Letnie ogumienie nowej ery to opony wykonane ze specjalnych mieszanek, opona letnia ma specjalnie zaprojektowany bieżnik odprowadzający wodę, zimowe zaś konstrukcje doskonale radzą sobie z drogami śliskimi, oblodzonymi, z niskimi temperaturami tak powietrza jak i nawierzchni. Dzisiejsze nowoczesne opony sezonowe to oczywiście wielki komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i krótka droga hamowania, a w przypadku tej ostatniej decydujące mogą okazać się już nawet nie metry, lecz centymetry.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *