samochód

Bezpieczna jazda – czynniki

Wiele rzeczy, czynników odpowiada za bezpieczną jazdę na drodze, z pewnością duży wpływ ma stan techniczny samochodu, nowe pojazdy stwarzają komfort bezpiecznej jazdy, dają poczucie, że wszystko w nich działa jak należy, kierowca wie, że wszystkie mechanizmy są nowe i nie będą raczej sprawiać większych problemów. Ale liczy się oczywiście także klasa samochodu, liczne testy pokazują, które marki i modele są szczególnie bezpieczne, które z kolei nie stanowią dla klienta zbyt dobrej pod względem bezpieczeństwa oferty. Wreszcie samo wyposażenie samochodu ma tutaj duże znaczenie, poduszki powietrzne, wspomagania układu kierowniczego i hamulcowego, systemy ABS to tylko niektóre elementy wyposażenia samochodu z zakresu bezpieczeństwa.

 

Przydatne mogą się okazać także odpowiednio skonstruowane pasy bezpieczeństwa, kontrolowane strefy zgniotu, specjalne aktywne zagłówki, siedziska. Ale nie można zapominać, że bardzo ważne są także odpowiednie opony, które trzeba w zależności od warunków panujących na drodze wymieniać. Nic nam nie dadzą najlepsze systemy, najnowocześniejsze mechanizmy, skoro zapomnimy o odpowiednim ogumieniu do naszego pojazdu. Należy zawsze pamiętać, że zimą stosować powinniśmy opony zimowe, czyli takie, które dadzą nam poczucie pewności w prowadzeniu pojazdu, oczywiście znaleźć można i takich malkontentów, którzy powiedzą, że zimą to tylko na łańcuchach można bezpiecznie jeździć.

 

Oczywiście może coś w tym jest, ale w Polsce na drogach nie można poruszać się z łańcuchami na kołach, zatem nic innego nie pozostaje kierowcom, jak stosowanie ogumienia zimowego, które jak potwierdzają to testy znacznie skracają drogę hamowania, znacznie wpływają tym samym na bezpieczeństwo na drodze. Z kolei dobre, uznanego na całym świecie producenta, sprawdzone opony letnie sprawiają, że samochód nieźle radzi sobie podczas wysokich temperatur, dobrze trzyma się w zakrętach podczas jazdy na suchej nawierzchni, świetnie radzi sobie również podczas jazdy na nawierzchni mokrej podczas wielkich ulew.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *